Jin jang

29. června 2012 v 11:41 | Laonet |  Symboly a znaky

Jin jang:

Na začátek si řekneme, co to vlastně jin-jang je. Důležité je totiž pochopit, co je to jin a co je to jang. Tyto pojmy pocházejí z čínské tradice a vyjadřují to, co naši evropští předkové nazývali ženským a mužským principem. Jin je tedy symbolem principu ženského a na obrázku jej vyjadřuje černá barva, jang je symbolem mužským a symbolizuje jej barva bílá.


S teorií o jinu a jangu se setkáváme již ve starověké čínské knize I'ťing (překládáme jako Kniha proměn), ze které vychází čínská mystika a také filozofie taoismu a konfucionismu. Jin a jang zde nejsou popsány jako principy, které jdou proti sobě, naopak, ony se doplňují a udržují tak rovnováhu světa. Nejsou to dvě rozdílné věci, ale dvě strany téže mince. Jak to popisuje Kniha proměn: "Jin a jang jsou dvě strany téže hory - jedna je osvícena sluncem, druhá tone ve stínu. Pořád je to ale ta samá hora."

Koncept jin a jang není na jediný článek, daly by se o něm napsat celé knihy. Základní principy zde ale shrnout mohu. Hlavní je si uvědomit, že jin a jang nikdy nejsou absolutní, ve všem jinovém je obsažena malá částečka jangu a naopak (viz obrázek, kde jsou uvnitř půlkruhů tečky opačné barvy).
Jin a jang navzájem vždy tvoří jeden celek. Je-li jinu více, je jangu méně, je-li více jangu, ubyde jinu. Z toho vychází vlastně celá čínská medicína - aby byl člověk zdravý, musí v něm být oba principy v rovnováze, pokud nejsou, projeví se to nemocí či problémy.


Jin a jang nemohou existovat sami, vždy koexistují společně, nelze jednu část zničit. Musí být přítomny a jsou vždy přítomny obě. I v horoucím (jangovém) ohni existují místa se slabším žárem (jinová). I v neprostupné tmě (jinu) existují místa, kam se dostává pár fotonů světla (jangu).
Jin a jang nejsou dobro a zlo. Je to konstrukce a destrukce, přijímající a dávající energie, které jsou v rovnováze a jen díky ní existuje svět tak, jak jej známe.

Některé ukázky principu jin a jang - co je jinové a co je jangové:

JIN JANG
ženský mužský
mínus plus
expanze kontrakce
rozptýlení soustředění
pomalý pohyb rychlý pohyb
vysoké frekvence nízké frekvence
směr vzhůru směr horizontálně či dolů
vně uvnitř
lehčí těžší
chladnější teplejší
temnější jasnější
vlhčí sušší
řidší hustší
větší menší
křehčí tvrdší
elektron proton
tropy póly
rostliny živočichové
duševní práce tělesná práce
prostor čas
chuť ostrá, kořeněná, kyselá chuť slaná, hořká
krátké vaření dlouhé vaření
šťavnaté sušší
fialová, modrá, zelená žlutá, hnědá, červená
dutý plný
noc den
poslušnost vzpupnost
emoce rozum
umělý přírodní
delší kratší

Symbol jin a jang můžete využít pro harmonizaci, což je jeho největší předností. Cítíte-li se nevyrovnaní, noste jej na krku či na oblečení. Pověste si jej do místnosti nebo namalujte na zeď. Harmonizuje prostor a pomáhá vše uvádět do rovnováhy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama