Mýtus o koštatech

3. července 2012 v 19:58 | Laonet |  Čarodejnictví

Mýtus o čarodejnicích a koštatech.

Koště. Důležitá pomůcka každé čarodejnice. ne na létání. Ano, čarodejnice nikdy nelétali a nikdy nebudou létat na koštatech. Čarodjenice koště používají k vyčistění posvátného prostoru. A jak vznikl fáma o létání na koštatech. Čarodejnice v dávných dobách dělali různé rituáli, při níž se potírali mastí. Ta jim dodávala halucinogení účinky, při níž si mysleli, že na koštěti létají.


Zde je o tom více (velmi zajímavý článek od Lady Rovena):
Vzhledem k obsahu silně psychoaktivních alkaloidů se blín černý stal jednou z klasických čarodějných a kouzlených bylin středověku. Rostlina je důležitou složkou tzv. létacích nebo též čarodějných mastí, které se vařily z tuku (nejlépe z čerstvého lidského tuku oběšenců sňatých ze šibenice nebo ještě raději z nekřtěňátek, případně se používala náhražka z vepřového sádla) smíchaného s rozličnými přísadami původu rostlinného, minerálního (s popelem, solemi) i zvířecího (s netopýří krví, ropuším slizem, slimáky a podobnými lahůdkami). Když takové "čarodějné mazadlo" vystydlo, potíralo se jím čelo, spánky a intimní partie, přičemž se samozřejmě odříkávaly kouzelné průpovědi a zaklínadla. Ta správná chvíle přišla asi po půlhodině. Tehdy mohla čarodějnice nasednout na koště a vydat se na svůj domnělý let přímo za knížetem pekel. Co se tam přesně dělo a ještě hodně dalšího z tzv. čarodějné kuchyně, vzbuzovalo tenkrát lidskou fantazii stejně jako dnes. A ledaco z toho, co se dodnes zveřejňuje jako "tajemství čarodějných kuchyní", se opírá o středověké klerikálně zaměřené autory. Zasvěcenci totiž návody na přípravu čarovných mastí nikdy nepsali, nýbrž si je předávali ústně. Receptury odpovídaly účelu použití a místním botanickým podmínkám. Aby mast vyvolala uvedený efekt čarodějného letu, musela obsahovat nejméně jednu středoevropskou lilkovitou rostlinu (blín, rulík či mandragoru). Avšak ani ty nejsilnější rostlinné drogy pochopitelně nedokázaly zrušit fyzikální zákony: létání čarodějnic je metaforou pro halucinogenní drogové opojení.

Pak provoněl libý van
Nebesa jakož i zemi

Homér, Ílias XIV, 8.století př.n.l.

Létací masti znalo lidstvo již dávno předtím, než inkvizice napřáhla kladivo na čarodějnice a začala se jím kolem sebe ohánět. Prvním, kdo se zmiňuje p jistém oleji, s nímž z Olympu létala bohyně Héra za Diem na pohoří Ída, je otec literátů Homér.

První středověký návod na přípravu čarodějné masti zveřejnil dvorní lékař Wittelsbachů, spisovatel a diplomat, doktor Johannes Hartlieb (1400-1468) ve svém díle Das Buch aller verpoten kunst, ungelaubens und der zauberey (Kniha veškerého zapovězeného umění, bezbožnictví a kouzel). V receptu není řeč ani o blínu, ani o dalších lilkovitých či jiných prudce jedovatých rostlinách. Ty se objevily až později, ve zprávách o kouzelných mastech a čarodějných prostředcích, např. v knihách lékaře Johannese Wiera (1515-1588), jenže se intenzivně zabýval učením Paracelsovým, ale také v mistrovských dílech Shakespearových (Hamlet) a Goethových (Faust). V průběhu dějin bijci čarodějnic a přírodozpytci označili nebo interpretovali jako součást silně narkotických a jedovatých bylin jako blín, oměj a bolehlav se v čarodějném závaru objevily i ingredience tak nevinné jako topolové listy, sléz či měsíček.

Pronásledování čarodějnic má ve své historii jen jediný doložitelný případ, kdy byla halucinogenní mast skutečně objevena. V roce 1545 dali církevní náhončí čarodějnic v Lotrinsku zatknout manželský pár, který byl obviněn, že očaroval lotrinského vévodu jakousi mastí, což oba manželé na mučidlech doznali. Při domovní prohlídce byla mast skutečně nalezena a pak ji převzal osobní papežův lékař Andrés de Laguna, aby provedl rozbor. De Laguna vyjádřil názor, že v masti je pravděpodobně obsažen bolehlav, mandragora a blín. Jak se na vědce sluší, rozhodl se svou hypotézu potvrdit zkouškou a za pokusnou osobu si ironií osudu vybral katovu manželku, kterou mast uvrhla do tři dny trvajícího stavu hlubokého bezvědomí. Když se žena ze svých mdlob konečně probrala, mluvila o "libých snech" a byla rozladěna, že ji z příjemných erotických zážitků vytrhli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama