Heřmánek římský

30. září 2012 v 19:10 | Laonet |  Bylinářství

Heřmánek římský

Latinský název:A nthemis nobilis (Camaemelum nobile)
Signatura: Slunce
Hlavní složky :éterické oleje, kyselina valerová, flavonoidy, třísloviny
Polarita: mužská
Živel :voda
Vlastnosti: hřejivé a vysušující
Kuchyňské použití: Jarní polévky

Heřmánek symbolizuje trpělivost v neštěstí. Bylina skromnosti. Bývá spojována s Bohyní Dianou. Dívky a ženy, které ji užívaly měly zvláštní magickou moc. Vynikaly psychickými, telepatickými a jasnovideckými schopnostmi.Používán vyššími kněžkami. Při obřadech bývá používána tato bylina pro podporu snášenlivosti a pokory. Heřmánek je také dekorativní rostlinou. Heřmánek římský má výraznější vůni nežli heřmánek pravý.


Jiné názvy :

Rmenec sličný, marunka, harmoníček, ormánek, kamilka, rmen, rumánek.

Pěstování :

Slunná stanoviště s půdami středními, humózními, s dostatkem vápníku. Vysévá se na podzim či na jaře. Semena se nezahrnují - potřebují ke klíčení světlo.

Sběr :

Květy se sbírají za suchého počasí od července do srpna po rozvinutí úborů a suší se v tenkých vrstvách ve stínu při teplotě 40 °C.

Lékařské použití :

Potíže trávicího systému a nervové poruchy . K potlačení bolesti hlavy, úzkosti, nespavosti, bušení srdce a na bázlivost. Vhodné pro děti trpící nočními můrami, k utišení bolestí při růstu zubů. Lze jej použít jako ústní voda k potírání dásní.
Dále na žaludeční vředy, průjmy, zácpy a jiné střevní potíže, usnadňuje vstřebávání potravy. Také pomáhá při bolestech uší, neuralgii, otocích a zanícených ranách. Blahodárný vliv na ženské orgány, na uklidnění menstruačních bolestí, na předmenstruační napětí a k regeneraci po porodu. Výborným prostředkem k ošetření pleti, odstraňuje zarudlé skvrny a tónuje pleť. Dětem se věší tato bylinka nad postýlku - odhání nemoci.

Emocionální použití :

Působí v oblasti čakry solárního plexu. Uklidňuje, utišuje a napomáhá soustředění - při záchvatech vzteku z obav ( emočně deprimované, nemilované a nepotřebné). Vhodné pro popudlivé, přecitlivělé a roztěkané osoby. Dává pocit dobré pohody a bezpečí. Odstraňuje zmatenost a netečnost. Čakra solárního plexu je místo odkud lze čerpat energii ostatními, pokud ji nemáme uzavřenu a kteří nemají sebeobranný instinkt a umožňují tak jiným osobám odčerpávat svoji energii - heřmánek pomáhá uzavřít tuto čakru.

Magické a rituální použití :

Rituály : láska, peníze, spánek, očista. Jedná se o rostlinu ochrannou a očistnou. Sype se kolem domu - odvrací kletby a kouzla proti obyvatelům vyslaná. Použijte heřmánkového kadidla v místnosti umírajícího - ulehčení přechodu do jiného světa. Při všech povzbuzujících rituálech pro ženy a dívky. Kadidla se též užívá k usnadnění meditace.

POZOR - přivolává spánek.


Persefona
byla dcerou bohyně Deméther a manželka vládce říše Háda. Rituál povzbuzení,rituál odvahy =
= heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.

Artemis
byla řecká bohyně lovu, měsíce a kouzel. Ochrana před vysávání energie jinou osobou =
= heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Lze použít i koupel. V akutním případě použít éterický olej a pár kapek rozetřít na solar plexu.

Afrodíté
byla bohyně krásy a lásky, půvabu. Rituál lásky = heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.

Malátnost kozlík lék. 20g, bez černý 20g, třezalka 20g, heřmánek 20g, levandule 20g, lipový květ 20g. Všechny složky smíchat v uvedeném poměru. Přelít tři čajové lžičky této směsi 500 ml vroucí vody. Vylouhovat 5 min a scedit. Denně vypít tři šálky tohoto teplého čaje.

Únava
Smíchejte 20 g heřmánku, 20 g kozlíku, 20 g třezalky, 20 g bezu černého, 20 g levandule, 20 g lípy. Tři čajové lžičky směsi přelijte 3 šálky, vařte 5 - 10 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.

Hubenost 1
Smíchejte 25 g zeměžluče, 25 g řebříčku a 25 g heřmánku. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.

Hubenost 2
Smíchejte 25 g zeměžluče, 25 g řebříčku , 25 g heřmánku a 25 g pískavice řecké seno. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.

Klidný spánek
vhodné pro děti trpící nočními můrami
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedit a půl hodiny před spaním vypít jeden šálek silného čaje.

Nadýmání
Smíchejte 10 g plodu kardamonu, 10 g puškvorce, 20 g kozlíku, 30 g máty pepr., 30 g heřmánku. Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 2 šálky vody, nechte vařit 5 - 10 minut a sceďte. Pijte 1 šálek po obědě a druhý večer před spaním.

Podpora pocení
15g lipového květu, 15g květů černého bezu, 15g květů divizny, 15 g heřmánku smícháme. 2 čaj, lžičky zalijeme vařící vodou a necháme chvíli odstát. Doporučuje se pít čaj horký.

Zrak - kapky
Smíchejte po čajové lžičce světlíku, heřmánku a fenyklu. Přelijte šálkem vroucí vody, přikryjte a nechejte vychladnout. Před použitím přeceďte přes jemné síto.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sylwina Sylwina | E-mail | Web | 2. října 2012 v 10:52 | Reagovat

Moc pěkný....

2 Lucka Lucka | E-mail | Web | 9. října 2013 v 16:04 | Reagovat

Heřmánkový čaj je výborný proti zánětům

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama